Irská hudba

Irská hudba je velice krásná - melodická i rytmická, její kořeny sahají hluboko do historie. Navíc v samotném Irsku je tradiční hudba široce oblíbená, neustále hraná, zejména v klasických irských hospodách. Takovým hudebním posezením se zábavou se v Irsku říká "craic".

Dnes je irská hudba známá a populární po celém světě. A to jak v klasickém lidovém provedení, tak hudba současná, moderní. O tuto soudobou popularitu se postaralo hned několik irských skupin z 60.let 20.století. Především The Clancy Brothers, kteří irskou hudbu uvedli do USA, nebo dodnes oblíbené skupiny The DublinnersPlanxty.

Mnoho populárních skupin i současných zpěváků pochází z Irska (Enya, U2, Clannad, The Cranberries, The Corrs, Van Morrison, Sinéad O'Connor a další).

    K tradičním hudebním nástrojům patří
  • harfa - hraje se na ni minimálně od 8.století, má příjemný měkký zvuk. Stala se dokonce symbolem Irska.
  • irské loketní dudy (Uilleann pipes) - do Irska se dostlaly začátkem 18.století. Disponují zcela nezaměnitelným zvukem.
  • buben - irsky "bodhrán". Je z kozí kůže natažené na dřevěném rámu, hraje se na něj buď dřevěnou paličkou nebo i jen rukou.
  • flétny - používají se jak přímé dřevěné píšťaly, tak příčné flétny. Poskytují lahodný a uklidňující zvuk.
  • housle - velmi rozšířený nástroj, v každé oblasti Irska se hraje specifickým stylem.
  • k dalším nástrojům patří tahací harmonika, kytary, banjo, irská buzuki (byla asi v polovině 20. století dovezena z Řecka).

Zpět na stránku o umění.