Irská architektura
Po celém Irsku se nachází velké množství historických památek.
Hlavními dochovanými ukázkami architektury doby kamenné jsou hroby a pohřební mohyly, označované jako megalitické hrobky. Mohou být staré i více než 5 tisíc let. Někdy mají podobu tzv. dolmenů.
Dolmeny jsou masivní stavby z kamenných bloků s krycí (vodorovnou) deskou, které sloužily jako vstup do hrobky (tzv. portálová hrobka).
Jedním z nejzachovalejších je Poulnabrone dolmen v hrabství Clare.
V období ranného křesťanství se stavby budovaly převážně ze dřeva a tak se do dnešních dnů architektura té doby nedochovala. Teprve z pozdějšího období (9.-11.století) se zachovaly kamenné kostely (např. Gallarus Oratory na poloostrově Dingle) a válcové věže (např. v klášterech Glendalough, Cashel, Clonmacnoise).
Ve 12. stol. s sebou Normané přivezli nejprve románský sloh (Cormakova kaple v Cashelu) a posléze i sloh gotický (katedrála Sv. Patrika v Dublinu). Později začali stavět tzv. věžové hrady, jež představovaly vlastně opevněná obydlí (např. hrad Bunratty v hrabství Clare).
V první polovině 18. století si příslušníci anglo-irské privilegované vrstvy stavěli venkovská sídla v palladiánském stylu, souměrné stavby s klasickými proporcemi (např. Castletown v hrabství Kildare).
V georgiánské době (druhá polovina 18. století) patřil Dublin ke skvostům architektury celé Evropy. Řadové domy z červených cihel s rozměrnými, elegantními portály jsou jeho ozdobou dodnes, zejména kolem náměstí Merrion.
Moderní architektura se prosadila až při stavbě dublinského autobusového nádraží Busáras v 50. letech minulého století. Brutalistická stavba Berkeley Library v dublinské Trinity College bývá uváděna jako nejlepší příklad moderní architektury v Irsku.
Koncem 20. století nastává rozmach stavební činnosti. V Dublinu se buduje impozantní Financial Services Centre či Custom House Square. Ve stejné době je otevřeno Miléniové křídlo Národní galerie.
Nejkontroverznějším dílem moderní architektury za poslední léta je Monument světla (Monument of Light, často nazývaný prostě "Špice" - anglicky "Spire", případně "Millenium Spire") na O'Connell Street v Dublinu. Jedná se o štíhlý dutý jehlan z matné oceli. Je vysoký celkem 120 m a je sedmkrát vyšší než budova nedaleké hlavní pošty. Byl odhalen na jaře roku 2003.