Náboženství a církve v Irsku

V Irské republice je necelých 90% obyvatel římskokatolického vyznání, 3% protestantů, 0,1% židovské víry a zbytek je bez vyznání.

Katolická církev je v Irsku poměrně konzervativní, a i když postavení církve poslední dobou oslabuje snížený zájem farníků i pokles počtu mladých zájemců o církevní život, je její moc v Irsku stále značná. Spravuje i mnoho škol a nemocnic.

Většina protestantů se hlásí k Irské církvi, která je odnoží Anglikánské církve, dále k Presbyteriánské a Metodistické církvi.

Primasové obou význačných církví Římskokatolické a Irské sídlí v severoirském Armaghu, tradičně považovaném za působiště sv. Patrika, patrona Irska. Svatý Patrik je považován za zakladatele křesťanství v Irsku (odkaz).

Druidismus

Druidismus byl náboženstvím dávných Keltů, uctíval mnoho různých bohů. Jeho kalendář ovládaly přírodní cykly slunce a měsíce, stejně jako vegetační období.

    V každé roční době se slavil jeden velký svátek:
  • Imbolc (Imbolg) na začátku jara
  • Beltane (Beltain) na začátku léta
  • Lughnassah - k uctění síly slunečního boha Lugha ve vrcholu léta
  • Samhain na podzim, k připomenutí mrtvých

Druidismus se vyvinul z orfismu a pythagoreismu, druidové představovali duchovní i věštce. Nesmírně si vážili dubu zimního a pokládali jej za posvátný.